روش های آموزش پرس کارت در خانه

آموزش پرس کارت در خانه

آموزش پرس کارت در خانه یکی از آموزش های کاربردی و لازم برای محافظت از کارت های شناسایی شخصی در برابر مخدوش شدن، کثیف شدن و از هم گسیختگی است. این کارت ها اعم از کارت شناسایی، کارت عضویت در کتابخانه، استخر، باشگاه و مانند اینها می باشند. همچنین گاهی تقدیرنامه، مدارک تحصیلی و اسناد مالکیت منزل، ماشین و غیره روی برگه هایی کاغذی هستند که محاظت از آنها در برابر پارگی، چروکیدگی، لک افتادن و خیس شدن ضروری است. برای رفع این نیازها اگر نخواهید به بیرون از خانه و استفاده از دستگاه های پرس مراجعه کنید، یا یکی از این دستگاه ها را برای استفاده شخصی خریداری کنید، از طریق آموزش پرس کارت در خانه می توانید به هدف مطلوب برسید. در ادامه سه روش برای پرس کارت معرفی و شرح داده می شود اما پیش از آن ببینیم پرس کردن یا لمینت کارت به چه معنی است؟

لمینت یا پرس کردن چیست؟

قرار دادن دو لایه پلاستیک نازک و شفاف در دو طرف کارت یا کاغذ مورد نظر و متصل کردن آن دولایه به هم به روش های گوناگون را لمینت یا پرس کردن می گویند. با انجام این کار، علاوه بر افزایش طول عمر، مقاومت و سختی کارت، امکان تمیز کردن آن با دستمال مرطوب و حتی آب نیز وجود خواهد داشت.

پرس کردن کارت در خانه

روش های مختلفی برای پرس کردن کارت وجود دارد که بسته به میزان مقاومت، تکنیک به کار رفته در آنها و زمان مورد نیاز برای انجام کار با هم فرق می کنند. در ادامه آموزش پرس کارت در خانه این روش ها را معرفی می کنیم:

پرس چسبنده:

روش اول، سریع و آسان است. دولایه پلاستیکی نازک و شفاف که سطح شان چسبنده است به کار می روند. برای اینکار:

  • ابتدا کارت را تا حد امکان تمیز و سطح آن را عاری از غبار و ذرات ریز نمایید.
  • سپس پوشش محافظ لایه ها را جدا کنید.
  • یکی از لایه ها را به پشت(از طرفی که چسبنده نیست) بگذارید و کارت را روی آن قرار دهید.
  • لایه دوم را روی کارت بگذارید و دقت کنید تا لبه های لایه ها از هر طرف کارت بر هم مماس باشند.
  • با دست یا یک شئ سنگین بر روی کارت فشار وارد کنید تا لایه ها به خوبی به هم بچسبند. مراقب باشید که فشار به حدی باشد که به کارت آسیب نرسد.
  • لایه ها را به اندازه کمی بزرگتر از کارت ببرید.

 

پرس حرارتی:

در دومین روش از آموزش پرس کارت در خانه باز هم از دو لایه پلاستیکی استفاده می شود با این تفاوت که لایه ها به جای چسبندگی از طریق حرارت به هم متصل می شوند. برای این کار باید یک سطح صاف و سخت را در نظر بگیرید. روش پرس بدین صورت است که:

  • دو لایه باید در اندازه کمی بزرگتر از کارت بریده شوند و کارتِ تمیز شده، بین آنها قرار گیرد.
  • سپس با استفاده از یک اتوی داغ هر دو لایه را حرارت دهید تا به کارت و از کناره ها به یکدیگر بچسبند.

استفاده از اتو برای پرس کارت در خانه

لازم به تذکر است که برای جلوگیری از آسیب احتمالی به کارت و لایه های لمینت، حتما از یک پارچه حایل بین سطوح تماس اتو و لایه ها استفاده نمایید. نکته دیگر اینکه دقت کنید تمام سطح کارت حرارت داده شود تا پرس یکنواخت صورت گیرد.
گفتنی است این روش از نظر زمانی طولانی تر از روش اول است اما ماندگاری و استقامت بیشتری دارد.

لمینت با چسب بسته بندی

سومین روش از آموزش پرس کارت در خانه از دو روش پیشین ساده تر، سریع تر و البته به همان نسبت هم ضعیف تر است اما در موارد بسیاری که زمان اندک یا امکانات محدود دارید، مفید و کاربردی است. در این روش از یک چسب پهن که معمولا برای بسته بندی استفاده می شود، بهره می برید. اندازه های متفاوت عرض چسب امکان انتخاب بر اساس سایز کارت یا به شما می دهد.
برای انجام این روش:
ابتدا رول چسب را به اندازه کارت باز کنید و از طرف چسبنده، روی لبه کارت بگذارید و تا انتها بکشید. این کار را به آرامی انجام دهید. سپس کارت را به سمت پشت برگردانید و سطح را نیز با لایه چسب بپوشانید. با رسیدن به نقطه شروع می توانید لایه را با یک قیچی یا هر شی نوک تیز ببرید. در صورتی که احساس کنید یک لایه کافی نیست می توانید این روند را تکرار کنید. در مواردی که عرض کارت بیشتر از عرض چسب باشد و یا بخواهید یک کاغذ در سایز بزرگ را بدین روش پرس کنید باید از لایه های موازی چسب را کنار هم قرار دهید به طوریکه اندکی روی هم قرار گیرند.

در این روش از آموزش پرس کارت در خانه لایه پرس، اغلب به اندازه کارت می شود هرچند که می توانید حاشیه ای نیز برای آن در نظر بگیرید. مراقب باشید که لایه چسب را بیش از حد نکشید و از طرف دیگر شل نیز نگه ندارید زیرا در هر دو صورت موجب ایجاد چروک و یا حباب در زیر لایه چسبنده می شود. این روش لمینت کردن بیشتر برای پیشگیری از پارگی، کثیف و خیس شدن کارت مفید است و در برابر تا خوردن و چروک شدن مقاومت کمتری دارد.

در پایان از شما دعوت می کنیم از محصولات مرتبط با این مطلب همچون دستگاه پرس کارت و طلق پرس کارت که از سری محصولات بازرگانی راد در این زمینه هستند دیدن فرمائید.

0 پاسخ‌ها

ارسال یک پاسخ

می‌خواهید در گفتگو‌ها شرکت کنید؟
راهنمایی رایگان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *